کرتین وال

کرتین وال

نمای کرتین وال

سیستم کرتین وال نوعی سیستم پوشش دهنده غیر سازه ای نمای ساختمان

نمای کرتین وال چیست

اگر بخواهیم به این سوال پاسخ بدهیم باید گفت در حقیقت معنای لغوی نمای کرتین وال ، دیوار پرده ای می باشد. در واقع نمای کرتین وال یکی از سیستم های مدرن ساختمانی است و پوشش دهنده غیرسازه ای نمای ساختمان محسوب می شود و وظیفه جدا کردن فضای داخلی و بیرونی ساختمان را برعهده دارد.

نمای کرتین وال آرکا جام کاوه

نمای کرتین وال یک نمای کاملا خود ایستا می باشد. در واقع از آنجا که نمای کرتین وال غیر از نیروی وزن خودش و نیروی جانبی نظیر باد، بار دیگری را تحمل نمی کند، به این نوع سازه خودایستا گفته می شود.از آنجایی که این نوع سازه - در صورت درست اجرا شدن – هیچ گونه بار مرده ای رابه ساختمان وارد نمی کند از همین رو بسیار مورد توجه مهندسان و معماران ساختمانی قرار گرفته است.

انواع نما کرتین وال

انواع سیستم نما کرتین وال را می توان از جهت نحوه اجرا به دو دسته سیستم استیک نمای کرتین وال و سیستم یونیتایز نمای کرتین وال تقسیم کرد.

روش استیک نمای کرتین وال (stick)

روش استیک نما کرتین وال پس از طراحی و محاسبات سازه روش بخش عمده کار و حمل پروفیل ها به محل کارگاه ساختمان ، تمامی مراحل برش پروفیل ها و اجرای آن در محل پروژه انجام خواهد شد.نحوه اجرا به صورت stick خود به چند نوع تقسیم می شود که در ادامه توضیح می دهیم.

روش یونیتایز نمای کرتین وال (unitized)

در روش یونیتایز نمای کرتین وال همان گونه که از معنای لغوی آن آشکار است کلیه قاب ها و قطعات نمای کرتین وال در کارخانه تولید شده و سپس شیشه ها درون آن نصب گردیده و سپس به محل پروژه ارسال و در محل زیرسازی شده به صورت کشویی نصب می گردد. روش یونیتایز نمای کرتین وال سرعت بالایی را به همراه خواهد داشت.

تفاوت سیستم های کرتین وال از نظر نصب

سیستم های کرتین وال از نظر نصب به دو دسته نمای کرتین وال فریم لس frame less و نمای کرتین وال فیس کپ face cap یا درپوش دار تقسیم می شود .

نمای کرتین وال فریم لس

نمای کرتین وال frame less

نما کرتین وال فریم لس یکی از زیرشاخه های اصلی نمای کرتین وال می‌باشد.در این نوع نمای کرتین وال به جای استفاده از نگهدارنده و درپوش برای شیشه در فضای مابین لامل ها از چسب مخصوص استفاده می کنند. که خود به دو دسته :
الف) فول فریم full frame   ب) یوفریم u frame

نمای کرتین وال فیس کپ

نمای کرتین وال درپوش دار

در نمای کرتین وال فیس کپ ، شیشه به صورت مستقیم روی به اصطلاح دماغه لامل قرار می گیرد و درپوش لامل از بیرون روی شیشه ها فیکس می‌شود.

مزایای سیستم کرتین وال

امروزه معماران و طراحان بزرگ جهانی استفاده از نمای شیشه ای در ساختمان های مدرن را در طراحی خود گنجانده اند و از آنجا که استفاده از سیستم کرتین وال بسیاری از محدودیت ها را در این راستا برطرف کرده مورد استقبال طراحان و سازندگان قرار گرفته است.

 • سیستم کرتین وال عایق حرارت 

 • جلوگیری از نفوذ آب توسط سیستم کرتین وال

 • سیستم کرتین وال دارای خاصیت آکوستیک

 • امنیت بالا سیستم کرتین وال

 • جلوگیری از وارد کردن بار کمتر به سازه اصلی ساختمان

 • مقاومت در برابر زلزله

  سازه های شیشه ای

  ارتباط با ما

  • تلفن:

   021-22763391-4

  • فکس:

   021-22564317

  • ایمیل:

   این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید